Panerių memorialo istorija
Kopėčios-trapas, nuo kurių į laužą buvo metami lavonai. XX a. 5 deš.
Masiniai žydų suėmimai ir šaudymai prasidėjo 1941 m. liepos viduryje. Suimtieji buvo varomi į Lukiškių kalėjimą, o po kelių dienų gabenami į Panerius ir ten sušaudomi vokiečių saugumo policijos ir SD Ypatingojo būrio (Sonderkommando) narių.
Šaudymo duobė Paneriuose. XX a. 5 deš. pr.
Pirmą kartą dokumentuose Vilniaus Ypatingojo būrio pavadinimas aptinkamas 1941 metų liepos 15 dieną. Tada būryje buvo apie 100 žmonių, vilkėjusių civilių drabužiais. Pirmaisiais būrio organizatoriais buvo jaunesnieji leitenantai Jakubka ir Butkus.
Nuo 1941 m. liepos 23 dienos būriui vadovauti pradėjo karininkas Juozas Šidlauskas. Būrio nariams išduoti rusiški šautuvai ir balti raiščiai.
1941 m. lapkritį J. Šidlauską pakeitė leitenantas Balys Norvaiša, o jo pavaduotoju tapo Balys Lukošius. Tuo laikotarpiu būrio narių skaičius buvo sumažintas ir svyravo tarp 40-ies ir 50-ies. Daugumą narių sudarė lietuviai, tačiau buvo ir keli rusai bei lenkai. Ypatingasis būrys buvo pavaldus tik vokiečių saugumo policijai ir vykdė pastarosios pareigūnų nurodymus. Ilgiausiai Ypatingąjį būrį šefavo SS puskarininkis Martinas Weissas.
Egzekucija Paneriuose. XX a. 5 deš. pr.
1941 m. liepos 11 d. žudynės Paneriuose
1944 m. rugpjūtį Paneriuose dirbusi Ypatingoji valstybinė komisija nustatė, kad Paneriuose buvo nužudyta daugiau kaip 100 000 žmonių. Nuo tada imta oficialiai laikytis šios nuomonės.
Paneriai – antra pagal nužudytų žmonių skaičių (po Babi Jaro Ukrainoje) masinių žudynių vieta Rytų Europoje. Manoma, kad žydų aukų skaičius galėjo siekti apie 70 000. Kitos aukos – Lietuvos vietinės rinkinės kariai, romų tautybės žmonės, lenkų pasipriešinimo judėjimo dalyviai, komunistai, sovietiniai karo belaisviai. Naujausiais duomenimis iš viso Paneriuose galėjo būti nužudyta 50 000–70 000 žmonių.
Fotografijos iš VVGŽM fondų